Rozliczenia firm i osób prywatnych w Holandii e-rozliczenia POLACY za granicą dołącz do nas! Własna firma w Holandii dołącz do nas

INFO.PL

Obowiązkowe szczepienia na COVID-19 w miejscu pracy w Holandii?

 

LesePlan jako pierwsza firma z siedzibą w Holandii ogłosiła, iż niezaszczepieni pracownicy nie są mile widziani w miejscu pracy. Takowym zaleca się pracę zdalną. Jednocześnie firma LeasePLan zapowiedziała, iż wyjątki od powyższych ustaleń będą możliwe w przypadku osób, które nie chcą się zaszczepić z powodów religijnych lub zdrowotnych.  Ponadto firma oświadcza, iż pracownicy nie będą kontrolowani, czy byli faktycznie szczepieni na koronawirusa. Informacje na ten temat będą zbierane i bazowane na prawdomówności pracowników.

I tutaj zaczyna się punkt dyskusyjny zwolenników i przeciwników szczepień. Każda ze stron posiada silne argumentacje.  W chwili obecnej według prawa holenderskiego szczepienia nie są narzucone ustawowo. Zgodnie z artykułem 8 Europejskiej konwencji praw człowieka, każdy ma prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, z wyjątkiem sytuacji, w których mowa np. o zagrożeniu zdrowia społeczeństwa.  Z kolei artykuł 3 Arbeidsomstandighedenwet (w wolnym tłumaczeniu:holenderski kodeks pracy) nakazuje pracodawcy stworzenie bezpiecznych warunków pracy. Czy osoby niezaszczepione stwarzają zagrożenie dla społeczeństwa? Czy osoby niezaszczepione stwarzają niebezpieczeństwo dla innych w miejscu pracy?  Odpowiedzi na powyższe pytania są kwestią indywidualnego podejścia do koronawirusa.

Holenderski minister zdrowia zapowiedział, iż na chwilę obecną nie ma ustawowego nakazu szczepień.  Ponadto nie planuje się wprowadzenia zmian ustawowych zmuszających do przyjęcia szczepień na COVID-19. 

Jednakże w sferze globalnej można zauważyć nacisk na przyjęcie szczepień. Google i Facebook ogłosiły, iż wymagają  szczepień na koronawirusa od swoich pracowników. We Francji wprowadzono ustawę nakazującą obowiązkowe szczepienia dla pracowników służb medycznych.

Na chwili obecną w Holandii zauważamy niewielkie zalążki problemu: czy firmy mogą zobowiązać swoich pracowników do szczepień. W rządzie holenderski zostały wystosowane zapytania do mi.in. ministra zdrowia o zajęcie stanowiska w wyżej opisanym problemie. Czekamy więc na odpowiedzi i zachęcamy do śledzenia naszego portalu.

Data: 03-09-2021

Źródło: Media

TWÓJ SAMOCHÓD W NAJLEPSZYCH RĘKACH

 https://fachwork.eu/ogloszenia/t-m-world-detailing-zapraszamy/

 

 http://www.e-rozliczenia.nl

 

Powrót
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zasubskrybuj

aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiałach na Fachwork

Wiadomości

Najnowsze ogłoszenia o pracę