Rozliczenia firm i osób prywatnych w Holandii e-rozliczenia POLACY za granicą dołącz do nas! Własna firma w Holandii dołącz do nas

INFO.PL

Kto ponosi koszty kwarantanny? Ja, czy pracodawca?

 

 

 

Covid-19 poszerza bezustannie swoje wpływy na życie w Holandii. Również w zakresie prawa pracy. W poniższym artykule zamieszczamy istotne pytania i odpowiedzi, dotyczące nietypowych sytuacji spowodowanych koronawirusem.

Wyjeżdżam na wakacje do kraju objętego kolorem pomarańczowym. Kto ponosi koszty przymusowej kwarantanny ?

Obecnie Polska jest objęta kolorem pomarańczowym. W konsekwencji osoba wracająca z urlopu jest zobligowana odbyć dziesięciodniową kwarantannę. Niezależnie, czy ma jakiekolwiek objawy. Nawet jeśli test na obecność koronawirusa wyszedł negatywnie, to i tak dana osoba jest zmuszona do odbycia kwarantanny.

Kto ponosi koszty kwarantanny?

Jeśli pracownik zdecyduję się na wyjazd do kraju objętego kolorem pomarańczowym lub czerwonym wówczas pracodawca nie jest zobligowany zapłacić za 10 dni kwarantanny.

Wyjeżdżam na wakacje do kraju objętego kolorem żółtym i w czasie pobytu zmienia się kolor na pomarańczowy lub czerwony? Kto ponosi koszty kwarantanny?

Jeśli w momencie wyjazdu na urlop miejsce docelowe było objęte kolorem żółtym, a w czasie pobyty status kolorów zmienił się na pomarańczowy lub czerwony, wówczas pracodawca ponosi koszty kwarantanny, pod warunkiem, iż pracownik:
1)Zaraz po zmianie kolorów opuścił miejsce urlopowe i powrócił do Holandii.
2) Wykorzystał planowane dni urlopowe w czasie trwania kwarantanny.
3) Pozostałe dni przymusowej kwarantanny, wykraczające poza planowany urlop są kosztami pracodawcy.

Kto ponosi koszty kwarantanny, jeśli ktoś z mojej bliskiej rodziny z kim miałem bezpośredni kontakt, jest zarażony koronawirusem?

W powyższym przypadku pracodawca może zobowiązać pracownika do wykonywania pracy w domu. Oczywiście, jeśli jest to możliwe. Jeśli jednak nie jest to możliwe, wówczas pracodawca ponosi koszty kwarantanny.

Czy prawodawca może zobowiązać pracownika do wykorzystania dni urlopowych w przypadku braku pracy w firmie z powodu koronawirusa?

Odpowiedz na powyższe pytanie brzmi:nie. Pracodawca ma możliwość zaproponowania pracownikowi urlopu, jednakże pracownik nie jest zobligowany do wyrażenia zgody. Odpowiedzialność leży po stronie pracodawcy, który jest zobligowany do zagwarantowania godzin pracy zgodnej z podpisaną umową o pracę.

Resumując powyższe pytania i odpowiedzi, przed planowanym urlopem należy:

1) Za pomocą poniższego linka można sprawdzić, czy miejsce docelowe wakacji jest objęte ryzykiem:

https://www.nederlandwereldwijd.nl/reizen/reisadviezen

2)Jeśli miejsce docelowe jest objęte kolorem pomarańczowym lub czerwonym, wówczas należy sprawdzić zasady kwarantanny, więcej informacji na poniższym linku:

https://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/coronavirus-covid-19/reizen-en-op-vakantie-gaan/in-thuisquarantaine-bij-aankomst-in-nederland

 

DOŁĄCZ DO NASZEGO PORTALU OGŁOSZENIOWO- INFORMACYJNEGO 

ODWIEDZIŁO NAS JUŻ PONAD 50 000 UŻYTKOWNIKÓW !!

 

 

 

https://fachwork.eu/logowanie/

 

Data: 26-12-2020
Źródło: media

Powrót

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zasubskrybuj

aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiałach na Fachwork

Wiadomości

Najnowsze ogłoszenia o pracę