Rozliczenia firm i osób prywatnych w Holandii e-rozliczenia POLACY za granicą dołącz do nas! Własna firma w Holandii dołącz do nas

INFO.PL

Wprowadzenie minimalnej stawki € 30- € 35 na godzinę dla “ZZP’erów” w Holandii

 

W tym tygodniu pojawił się raport specjalnie powołanej komisji, zwanej ”SOCIAAL-ECONOMISCHE RAAD” ( SER) do spraw doradztwa na rynku pracy. Niderlandy od wielu lat próbują wyznaczyć granicę pomiędzy zatrudnieniem na umowę o pracę  a zleceniem dla  firm jednoosobowych. Jak wiadomo,  umowa o pracę daje  w większości przypadków znaczne zabezpieczenia socjalne, większe zyski dla fiskusa oraz wyższe ryzyko dla pracodawcy. Od kilku lat  zauważa się wzrost liczby firm jednoosobowych w Holandii, które przeważnie wykonują zlecenia za wyższą stawkę godzinową w porównaniu do umów o pracę, jednakże ponoszą większe ryzyko, w postaci braku zabezpieczeń społecznych takich jak mi.in. prawo do zasiłku dla bezrobotnych, czy też prawo do zasiłku chorobowego.  Stąd również  wpływają mniejsze kwoty do Skarbu Państwa, niż z przymusowych premii odprowadzanych z tytułu umowy o pracę.

W związku z  powyższym wiele firm wybiera formę mniej zobowiązującą, czyli zatrudnia ZZP -erów. W niektórych przypadkach oferowane stawki są poniżej jakichkolwiek norm i takowe konstrukcje celowego omijania formy umowy  o pracę, będą szczególnie sprawdzane. Aby zapobiec powyższym konstrukcjom powołana komisja ”SER” doradza wprowadzenie minimalnej stawki dla firm jednoosobowych (ZZP)  pomiędzy € 30 a € 35 na godzinę. Gwarantowana minimalna stawka ma zmniejszyć konieczność kontroli fiskalnych,  zapobiec wykorzystywaniu niektórych jednostek, zmniejszyć nieuczciwą konkurencję.

Ponadto planowane jest wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń od niezdolności do pracy dla ZZP-erów oraz zmniejszenie ulg podatkowych dla firm jednoosobowych. Co w rezultacie doprowadzi do płacenia wyższych podatków. 

 

Czy powyższa rada zostanie przyjęta przez rząd ? Według powołanej komisji,  holenderski rynek pracy  wymaga wielu długoterminowych zmian, które mają nastąpić w okresie od 2021 do 2025.  Takowe zmiany mają również dotyczyć biur pośrednictwa pracy. Głównym celem będzie zagwarantowanie pracownikom umów na stałe z odpowiednią ilością godzin pracy. W ciągu najbliższych miesięcy okaże się, czy rząd holenderski przyjmie rady powołanej komisji.

Bądź na bieżąco ! Dołącz do nas :

https://fachwork.eu/logowanie/

 

ROZLICZENIA FIRM I OSÓB PRYWATNYCH, HIPOTEKI

 

http://www.e-rozliczenia.nl

Powrót
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zasubskrybuj

aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiałach na Fachwork

Wiadomości

Własna firma w Holandii

Najnowsze ogłoszenia o pracę