Rozliczenia firm i osób prywatnych w Holandii e-rozliczenia POLACY za granicą dołącz do nas! Własna firma w Holandii dołącz do nas

INFO.PL

Ile otrzymam netto z wakacyjnych?

Osoby pracujące na terenie Holandii budują prawo do tzw. ”wakacyjnych”.  W większości przypadków wakacyjne są wypłacane w maju. Każdy pracodawca jest zobligowany do wypłaty tych świadczeń przynajmniej raz w roku. Co może również oznaczać w praktyce, iż według podpisanej umowy o pracę wakacyjne są doliczane do stawki godzinowej oraz wypłacane wraz z regularnym wynagrodzeniem. Osoba podlegająca pod wyżej odpisany system nie otrzyma dodatkowych pieniędzy w maju, gdyż takowe otrzymuje w przelewach  np. miesięcznych.

 

Wysokość wakacyjnego jest naliczana od 1 czerwca 2020 do 1 czerwca 2021 i wynosi 8 % z uzyskanych dochodów brutto. Kwota 8 % jest rezerwowana i wypłacana raz w roku. W większości przypadków w maju, wraz z regularnym wynagrodzeniem.

 

Oczywiście każdego najbardziej interesuje kwota netto, otrzymywana na konto. I tutaj wyliczenia są ściśle uzależnione od wysokości dochodów brutto. Na terenie Holandii w 2021 obowiązują dwa progi podatkowe:

 

W zależności od wysokości wynagrodzenia, wypłata wakacyjnych może być ujęta  w jednym przedziale podatkowym  lub może dojść do sytuacji, w której mamy do czynienie zarówno z pierwszym, jak i z drugim przedziałem. Tworząc czasami tzw. ” wyjątkową taryfę poboru podatku ” w wysokości  49, 50% .

Spróbujmy dokonać wyliczeń na przykładzie:

Załóżmy, iż Pan Jan Kowalski czeka z niecierpliwością na wypłatę wakacyjnych. Cały rok pracował ciężko i zaplanował wakacje do Polski, które z powodu Covid 19, być może zostaną anulowane. Mimo powyższych okoliczności i tak jest bardzo ciekaw, ile otrzyma wakacyjnych netto, czyli już po odciągnięciu podatku.  Pan Kowalski osiąga wynagrodzenie € 2000 brutto na miesiąc, czyli  każdego miesiąca budował 8 % z € 2000 wakacyjnych, razem € 160. W skali rocznej € 160 × 12=€ 1920 brutto.

 

Na podstawie poniższej tabeli możemy sprawdzić jaką kwotę netto w przybliżeniu otrzyma Pan Kowalski na konto. Zakładając, iż ma prawo do ulg podatkowych, otrzyma € 1150. Na dywersyfikację wyliczeń, mają znaczny wpływ ulgi podatkowe, które maleją wraz z wysokością dochodów, a to w następstwie prowadzi do wyższego opodatkowania.

Konkluzja: znaczna część naszego wynagrodzenia faktycznie trafia do holenderskiego fiskusa, jednakże jednorazowy bonus wakacyjny jest zawsze mile widziany. Mimo tak wysokich poborów podatkowych.

 

Poniżej znajdą Państwo stronę, na której można samemu wyliczyć przybliżoną wysokość świadczeń wakacyjnych.

 

https://www.berekenhet.nl/werk-en-inkomen/vakantiegeld.html

 

Powyższe wyliczenia są tylko założeniowym przykładem, mającym na celu przybliżenie pojęć poborów podatkowych od wynagrodzeń wakacyjnych.

Data: 21-05-2021

Źródło: Media

POLACY ZA GRANICĄ 

DOŁĄCZ DO NAS 

https://fachwork.eu/logowanie/

ROZLICZENIA FIRM I OSÓB PRYWATNYCH, HIPOTEKI

http://www.e-rozliczenia.nl

 

 

Powrót

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zasubskrybuj

aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiałach na Fachwork

Wiadomości

Najnowsze ogłoszenia o pracę