Rozliczenia firm i osób prywatnych w Holandii e-rozliczenia POLACY za granicą dołącz do nas! Własna firma w Holandii dołącz do nas

INFO.PL

Rodzinne w Holandii ,czy 500 plus w Polsce ?

 

 

W związku z wprowadzeniem 500 plus na pierwsze dziecko, wielu Polaków stanęło przed dylematem: Czy pobierać rodzinne w Holandii, czy też 500 plus w Polsce ? Nasze rozważania rozpocznięmy od prównania wysokości świadczeń rodzinnych  w Holandii oraz w Polsce.

Ile wynosi rodzinne w Holandii ?

2019

  • Dzieci do 5tego roku życia -219,97 euro na kwartał ,na dziecko
  • Dzieci od 6stego do  11stego roku życia  -267,10 euro na dziecko, na kwartał
  • Dzieci od 12stego do 17stego roku życia -314,24 euro na dziecko, na kwartał .

 

Jakie warunki należy spełaniać, aby otrzymywać rodzinne, w przypadku kiedy dziecko nie jest zameldowane na terenie Holandii ?

 

Przede wszystkim rodzic dziecka musi być zatrudniony (lub ma prawo do otrzymywania innych świadczeń z Holandii, np. zasiłek chorobowy, zasiłek dla bezrobotnych)  na terenie Holandii.

 

Wnioskodawca winien, minimalnie  425 euro (na kwartał, na jedno dziecko)  łożyć na utrzymanie dziecka. W niektórych przypadkach, instytuacja rozpatrująca wniosek o rodzinne, zwana SVB (Sociale Verzekeringsbank), kontroluje powyższy wymóg. Wówczas należy udokumentować utrzymanie pociech(pociechy), poprzez np. przedstawienie wyciągów z konta, z przelewami na dziecko lub opiekuna dziecka.

 

Oczywiście należy złożyc wniosek o rodzinne na terenie Holandii. Cały proces rozpatrywania wniosku oraz weryfikacji danych, wymaga ogromnej cierpliwości i czasu…..Najważniejszą kwestią jest odpowiadanie na wszelakie otrzymywane korespondencję oraz przekładanie wymaganych dokumentów.

Jeśli wysiłki wnioskodawcy zakończą sie sukcesem, wówczas należy sprawdzić,czy zainteresowany kawlifikuję sie na dodatek do rodzinnego .

 

Ile wynosi dodatek do rodzinnego (kindgebonden budget) ?

 

Powyższe świadczenie jest ściśle uzależnione od dochodów brutto wnioskodawcy oraz, w przypadku posiadania partnera fiskalnego, również dochodów brutto partnera. Od 2020 nastąpią znaczne zmiany w wypłacanych dodatkach, o których pisaliśmy we wcześniejszym arktykule. Dla ciekawskich link z informacjami:

https://fachwork.eu/artykuly/wyzsze-wynagrodzenia-wyzsze-dodatki-w-2020/

 

Reasumując powyższe sentencję , czym wyższy dochód,tym niższy dodatek.

Wysokość świadczeń można sprawdzić na stronie holenderskiego fiskusa, za pomoca poniższego linka:

https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/nl/toeslagen/content/hulpmiddel-proefberekening-toeslagen

 

Jeśli okaże się, iż w Polsce na kwartał wnioskodawca może otrzymywać wyższe świadczenia, wówczas należy przeanalizować możliwość otrzymywania świadczeń w ojczyznie.

 

 

 

Czy mogę pobierać 500 plus w Polsce, pracując w Holandii?

 

Odpowiedz na powyższe pytanie nie jest jednoznaczna i ściśle uzależniona od sytuacji personalnej danej osoby. Z przeprowadzonej przez nasze biuro analizy, która polegała na podejmowaniu kontaku z pracownikami różnych urzędów marszałkowskich w Polsce, wynika następująca konkluzja.  W pierwszej instancji należy złożyc wniosek w kraju zatrudnienia(czyli Holandii) ,a w przypadku przyznania niższych świadczeń, Polska będzie wyrównywała różnicę w płatnościach.

 

Więcej ciekawostek z Holandii … Dołącz do naszej grupy klikając na poniższy link :

https://fachwork.eu/logowanie/

 

Treść artykułu : wszelkie prawa zastrzeżone

 

MF advies en bemiddeling

https://e-rozliczenia.nl/kontakt/

 

 

 

 

 

Powrót

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zasubskrybuj

aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiałach na Fachwork

Wiadomości

Najnowsze ogłoszenia o pracę