Rozliczenia firm i osób prywatnych w Holandii e-rozliczenia POLACY za granicą dołącz do nas! Własna firma w Holandii dołącz do nas

INFO.PL

Samochód na firmę?

 

Każdy przedsiębiorca ma prawo wyboru. I tak np. kupując samochód, przedsiębiorca ma dwa wybory:

  • samochód będzie mieniem prywatnym
  • samochód będzie mieniem firmowym.

Z pierwszej decyzji wynikają m.in następujące konsekwencję:

-z wartości zakupu samochodu, przedsiębiorca nie odzyskuję zapłaconego podatku BTW (odpowiednik VAT’u)

-przedsiębiorca nie może odpisać żadnych kosztów utrzymania pojazdu

-odpisuję się tylko wyłącznie 0,19 e za każdy kilometr zrobiony w celach    firmowych

-przedsiębiorca  nie ma do czynienia z tzw. ”bijtelling”(w dalszej części artykułu znajdą Państwo wyjaśnienia tego pojęcia).

Decydując się na aktywację zakupionego samochodu jako mienie firmowe, przedsiębiorca staje przed  trzema wyborami:

 

 

 

1)prowadzi rejestrację kilometrów firmowych i nie przekracza 500 km w skali rocznej w celach prywatnych

2)nie prowadzi rejestracji kilometrów i przekracza 500 km w skali rocznej w celach prywatnych

3) prowadzi rejestracje kilimetrów i przekracza 500 km w skali rocznej w celach prywatnych.

Ewentualne konsekwencje” opcja numer 1”.

 

Pierwsza opcja jest najbardziej korzystna dla przedsiębiorcy, gdyż pozwala na odpisanie wszystkich możliwych kosztów utrzymania pojazdu od zysków firmy. M.in zwrot podatku BTW z zakupu samochodu, ubezpieczenia, podatku drogowego, napraw, kosztów paliwa, amortyzacji etc. Warunkiem jest prowadzeniem ścisłej rejestracji kilometrów i oczywiście nieprzekroczenie 500 km w celach prywatnych.

Dla przykładu  przedsiębiorca z obrotami 60 000 euro w skali rocznej. Odpisuję 10 000 euro kosztów pojazdu. W rezultacie odprowadza podatek od 50 000 euro, a nie 60 000 euro.

Ewentualne konsekwencje ”opcja numer 2”.

 

Przedsiębiorca nie prowadzi rejestracji kilometrów i używa pojazdu firmowego w celach prywatnych. Wówczas może podobnie jak w ”Opcji numer 1” odpisać wszystkie koszty, jednakże będzie miał do czynienia z dwoma korekcjami. W związku z faktem, iż używa samochodu do celów prywatnych, czyli według holenderskiego prawa podatkowego odnosi się korzyści w sferze prywatnej, będzie miał do czynienia z tzw. ”Bijtelling”. W zależności od rodzaju pojazdu będzie musiał doliczyć do swoich dochodów, fikcyjną kwotę, od której będzie płacił podatek. Dla przykładu: przedsiębiorca kupuję busa z roku 2014 o wartości ekonomicznej 10. 000 euro. Decyduję się na ”Opcję numer 2” i będzie używał samochodu de celów prywatnych. Odciąga wszystkie koszty pojazdu od zysków firmy. Załóżmy analogicznie do wcześniejszego przykładu, iż osiągnął obroty 60. 000 euro w danym roku i koszty utrzymania pojazdu wyniosły 10 .000 euro. Zasadniczo powinien podatek odprowadzić od kwoty 50. 000 euro. Jednakże wybrał ”Opcje numer 2” i do jego dochodów należy doliczyć 25% procent od wartości katalogowej (założymy, iż jest to 40.000 e w naszym przykładzie), wówczas doliczamy 25% z 40.000 euro, czyli 10. 000 do dochodów przedsiębiorcy. W rezultacie płaci podatek nie od kwoty 50.000 euro, a 60.000 euro (50.000 plus”Bijteling”=10.000 e ).

Ponadto płaci w 4 kwartale każdego roku 2,7 % od wartości katalogowej podatku BTW. W naszym przykładzie 1080e ( 2,7 %z 40.000e).

 

Ewentualne konsekwencje ”opcja numer 3”.

 

Przedsiębiorca decydujący się na prowadzenie rejestracji kilometrów i przekraczanie 500 km w celach prywatnych, może być skonfrontowany z następującymi konsekwencjami. Załóżmy, iż przedsiębiorca używa samochodu w 70% w celach firmowych i 30%  w celach prywatnych, z  całości przejechanych kilometrów. Wówczas względem podatku dochodowego, konsekwencje są takie same jak w ”Opcji numer 2”, czyli tzw.”Bijtelling”.

Względem podatku BTW, nie stosuję się założeniowego 2,7 % , tylko faktycznie odpisane BTW, a następnie koryguję się w stosunku …i tutaj sugerując się naszym przykładem  70%/30%. Załóżmy, iż klient w ciągu roku odpisał 1000 euro BTW  z kosztów utrzymania pojazdu. Wówczas w 4 kwartale, koryguję 30 % z tej kwoty, która była w celach prywatnych. Czyli dopłaca w 4 kw danego roku 300 euro BTW. Ponadto co roku koryguję kwotę odzyskaną z zakupu samochodu. Załóżmy, iż pojazd kosztował 12.100 euro. Z BTW odzyskał przedsiębiorca 2100 euro. Następnie co roku ta kwota jest korygowana. W naszym przykładzie 30 % z 2100 euro, czyli 630 euro corocznej korekcji.

 

Powyższe kwestie są opisane w art. 3.20 Wet IB oraz 4 lid 2 Wet OB, poszerzone informacje w art. 5a Uitvoeringsbeschikking  OB.

 

ROZLICZENIE PODATKU/WNIOSKI O DODATKI W HOLANDII W CIĄGU 48 H

https://e-rozliczenia.nl/oferta/rozliczenie-osob-fizycznych/

 

 

ROZLICZENIE W POLSKIM URZĘDZIE SKARBOWYM

 

https://e-rozliczenia.nl/oferta/rozliczenia-holenderskiego-podatku-w-polsce/

 

Ogłoszenia o pracę.

 

https://fachwork.eu/dodaj-ogloszenie/

 

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami:

 

https://fachwork.eu/artykuly/jak-uzyskac-jak-najwiekszy-zwrot-z-podatku-z-holandii/

 

 

https://fachwork.eu/artykuly/odzyskaj-zwrot-z-ubezpieczenia-z-holandii/

 

https://fachwork.eu/artykuly/kredyt-hipoteczny-w-holandii-na-najlepszych-warunkach/

 

Nie przegap żadnych ważnych zmian dla Polaków w Holandii …
Dołącz do naszej grupy, klikając na poniższy link:


https://fachwork.eu/logowanie/.

Treść artykułu: wszelkie prawa zastrzeżone

MF advies en bemiddeling


https://e-rozliczenia.nl/kontakt/

 

07-02-2020

 

 

 

Powrót

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zasubskrybuj

aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiałach na Fachwork

Wiadomości

Własna firma w Holandii

Najnowsze ogłoszenia o pracę