2
Każdy przedsiębiorca ma prawo wyboru. I tak np. kupując samochód, przedsiębiorca ma dwa wybory względem podatku BTW oraz podatku dochodowego:
Z pierwszej decyzji wynikają m.in następujące konsekwencję:
-z wartości zakupu samochodu, przedsiębiorca nie odzyskuję zapłaconego podatku BTW (odpowiednik VAT’u)
-przedsiębiorca nie może odpisać żadnych kosztów utrzymania pojazdu
-odpisuję się tylko wyłącznie € 0,23 e za każdy kilometr zrobiony w celach firmowych
-przedsiębiorca nie ma do czynienia z tzw. ”bijtelling”(w dalszej części artykułu znajdą Państwo wyjaśnienia tego pojęcia).
Decydując się na aktywację zakupionego samochodu jako mienie firmowe, przedsiębiorca staje przed trzema wyborami:
1)prowadzi rejestrację kilometrów firmowych i nie przekracza 500 km w skali rocznej w celach prywatnych ( kilometry między miejscem zamieszkania i stałą bazą pracy są względem podatku BTW prywatnymi kilometrami, względem podatku dochodowego to kilometry firmowe)
2)nie prowadzi rejestracji kilometrów i przekracza 500 km w skali rocznej w celach prywatnych
3) prowadzi rejestracje kilometrów i przekracza 500 km w skali rocznej w celach prywatnych.
Pierwsza opcja jest najbardziej korzystna dla przedsiębiorcy, gdyż pozwala na odpisanie wszystkich możliwych kosztów utrzymania pojazdu od zysków firmy. M.in zwrot podatku BTW z zakupu samochodu, ubezpieczenia, podatku drogowego, napraw, kosztów paliwa, amortyzacji etc. Warunkiem jest prowadzeniem ścisłej rejestracji kilometrów i oczywiście nieprzekroczenie 500 km w celach prywatnych.
Dla przykładu przedsiębiorca z obrotami 60 000 euro w skali rocznej. Odpisuję 10 000 euro kosztów pojazdu. W rezultacie odprowadza podatek od 50 000 euro, a nie 60 000 euro.
Przedsiębiorca nie prowadzi rejestracji kilometrów i używa pojazdu firmowego w celach prywatnych. Wówczas może podobnie jak w ”Opcji numer 1” odpisać wszystkie koszty, jednakże będzie miał do czynienia z dwoma korekcjami. W związku z faktem, iż używa samochodu do celów prywatnych, czyli według holenderskiego prawa podatkowego odnosi się korzyści w sferze prywatnej, będzie miał do czynienia z tzw. ”Bijtelling”. W zależności od rodzaju pojazdu będzie musiał doliczyć do swoich dochodów, fikcyjną kwotę, od której będzie płacił podatek.
Wysokość ”Bijtellingu”:
-22% od wartości katalogowej samochody od 2017
-25 % od wartości katalogowej samochody poniżej lub od 2016
-35 % od wartości rynkowej samochody starsze niż lat 15.
Pragniemy zwrócić uwagę na fakt, iż jest ogromna różnica od naliczenia kwot od wartości rynkowej i od wartości katalogowej. Wartość katalogową pojazdu można odszukać m.in . za pomocą poniższego linka:
–
Dla przykładu: przedsiębiorca kupuję busa z roku 2014 o wartości ekonomicznej 10. 000 euro. Decyduję się na ”Opcję numer 2” i będzie używał samochodu de celów prywatnych. Odciąga wszystkie koszty pojazdu od zysków firmy. Załóżmy analogicznie do wcześniejszego przykładu, iż osiągnął obroty 60. 000 euro w danym roku i koszty utrzymania pojazdu wyniosły 10 .000 euro. Zasadniczo powinien podatek odprowadzić od kwoty 50. 000 euro. Jednakże wybrał ”Opcje numer 2” i do jego dochodów należy doliczyć 25% procent od wartości katalogowej (założymy, iż jest to 40.000 e w naszym przykładzie), wówczas doliczamy 25% z 40.000 euro, czyli 10. 000 do dochodów przedsiębiorcy. W rezultacie płaci podatek nie od kwoty 50.000 euro, a 60.000 euro (50.000 plus”Bijteling”=10.000 e ).
Ponadto płaci w 4 kwartale każdego roku 2,7 % od wartości katalogowej podatku BTW. W naszym przykładzie 1080e ( 2,7 %z 40.000e). Więcej o podatku BTW znajdą Państwo na poniższym linku :
https://fachwork.eu/artykuly/3014/
Przedsiębiorca decydujący się na prowadzenie rejestracji kilometrów i przekraczanie 500 km w celach prywatnych, może być skonfrontowany z następującymi konsekwencjami. Załóżmy, iż przedsiębiorca używa samochodu w 70% w celach firmowych i 30% w celach prywatnych, z całości przejechanych kilometrów. Wówczas względem podatku dochodowego, konsekwencje są takie same jak w ”Opcji numer 2”, czyli tzw.”Bijtelling”.
Względem podatku BTW, nie stosuję się założeniowego 2,7 % , tylko faktycznie odpisane BTW, a następnie koryguję się w stosunku …i tutaj sugerując się naszym przykładem 70%/30%. Załóżmy, iż klient w ciągu roku odpisał 1000 euro BTW z kosztów utrzymania pojazdu. Wówczas w 4 kwartale, koryguję 30 % z tej kwoty, która była w celach prywatnych. Czyli dopłaca w 4 kw danego roku 300 euro BTW. Ponadto co roku koryguję kwotę odzyskaną z zakupu samochodu. Załóżmy, iż pojazd kosztował 12.100 euro. Z BTW odzyskał przedsiębiorca 2100 euro. Następnie co roku ta kwota jest korygowana. W naszym przykładzie 30 % z 2100 euro, czyli 630 euro corocznej korekcji.
W niektórych przypadkach jest możliwa korekcja 1,5 %. Więcej na ten temat znajdą Państwo na poniższym linku:
https://fachwork.eu/artykuly/3014/
Powyższe kwestie są opisane w art. 3.20 Wet IB oraz 4 lid 2 Wet OB, poszerzone informacje w art. 5a Uitvoeringsbeschikking OB.
Podatek drogowy oraz ulga inwestycyna dla samochodów dostawczych
Warto również wspomnieć, iż samochody dostawcze spełniające wszystkie warunki fiskalne ( czyli tzw. ”bestelauto” ) mogą liczyć na dodatkowe korzyści :
-niższy podatek drogowy ( jeśli samochód jes używany w większym stopniu niż 10 % do celów firmowych i jest zarejestrowany na właściciela firmy -ZZP)
-ulgę inwestycyjną KIA ( więcej na ten temat na poniższym linku :
https://fachwork.eu/artykuly/jakie-koszty-moge-odpisac-z-firmy-zeby-zmniejszyc-podatek-do-zaplaty/
-brak podatku BPM ( niestety takowy ma być wprowadzony od 2025 , więcej na ten temat znajdą Państwo na następującym linku : https://fachwork.eu/artykuly/wazne-zmiany-dotyczace-busow-dostawczych-w-holandii/.
https://e-rozliczenia.nl/oferta/rozliczenie-osob-fizycznych/
ROZLICZENIE W POLSKIM URZĘDZIE SKARBOWYM
https://e-rozliczenia.nl/oferta/rozliczenia-holenderskiego-podatku-w-polsce/
Ogłoszenia o pracę.
https://fachwork.eu/dodaj-ogloszenie/
Zapraszamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami:
https://fachwork.eu/artykuly/jak-uzyskac-jak-najwiekszy-zwrot-z-podatku-z-holandii/
https://fachwork.eu/artykuly/odzyskaj-zwrot-z-ubezpieczenia-z-holandii/
https://fachwork.eu/artykuly/kredyt-hipoteczny-w-holandii-na-najlepszych-warunkach/
Nie przegap żadnych ważnych zmian dla Polaków w Holandii …
Dołącz do naszej grupy, klikając na poniższy link:
https://fachwork.eu/logowanie/.
Treść artykułu: wszelkie prawa zastrzeżone
MF advies en bemiddeling
https://e-rozliczenia.nl/kontakt/
29-06-2024
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zródło: Media