W pierwszej instancji Polska i Węgry zawetowały plan budżetowy Unii Europejskiej. Powodem sprzeciwu jest wprowadzenie zasady uzależniającej wypłaty świadczeń unijnych od warunków przestrzegania zasad praworządności w danych krajach. Według strony polskiej takowe prawo ingeruję w suwerenność kraju. Unia z kolei interpretuje powyższy postulat jako ochronę praworządności w krajach unijnych.
Kompromis zaproponowały Niemcy, które wystąpiły z propozycją, aby ”praworządność” i spory wokół tej kwestii rozwiązywał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W praktyce będzie to oznaczać, iż w przypadku nałożenia kary na któreś z państw członkowskich, praw swoich będzie można dochodzić przed Trybunałem Sprawiedliwości.
Premie holenderski, Mark Rutte pozostał neutralny w komentarzach wyżej wymienionego kompromisu, jednakże domaga się dodatkowych gwarancji przestrzegania zasad praworządności.
Według opinii Unii Europejskiej Polska narusza zasady praworządności od 2016. Zgodnie z wprowadzoną zasadą przestrzegania praworządności, w planie budżetowym EU, mogłoby to oznaczać zmniejszenie lub całkowicie zatrzymanie dofinansowań unijnych.
DARMOWY PORTAL OGŁOSZENIOWY W HOLANDII
Bądź na bieżąco! Nie przegap żadnych ważnych wydarzeń z Holandii.
Dołącz do naszej grupy i otrzymuj wiadomości e-mailem:
https://fachwork.eu/rejestracja/
PRACA / ZLECENIA DLA FIRM W HOLANDII
WIADOMOŚCI Z HOLANDII
https://fachwork.eu/wiadomosci/
FORUM DYSKUSYJNE HOLANDIA
https://fachwork.eu/logowanie/
Możliwość komentowania jest wyłączona.