Prawa pracownika biurowego (uitzendkracht) są uzależnione od rodzaju zawartej umowy.
Przede wszystkim należy sprawdzić, czy w umowie jest zawarta klauzula o konieczności płacenia określonej ilości godzin.
1) Faza A z ”uitzendbeding” -oznacza, iż biuro pracy nie jest zobligowane płacić wynagrodzenie, jeśli zleceniodawca (firma, gdzie pracuje pracownik z biura pracy) nie ma już pracy.
2) Faza A bez ”uitzendbeding”- jest raczej rzadkim fenomenem, gdyż wszystkie umowy przez biura pracy zawierają automatycznie klauzulę, która nie gwarantuję płatności w czasie braku pracy. Jeśli faza A nie zawiera tzw”uitzendbeding”, wówczas musi być to pisemnie ujęte w umowie. W konsekwencji biuro pracy niezależnie od sytuacji na rynku jest zobligowane płacić za ustaloną ilość godzin pracy.
Uwaga, jeśli pracownik będący na fazie A bez ”uitzendbeding” (czytaj konieczności płacenia wynagrodzenia) zachoruje, co jest w obecnej sytuacji bardzo prawdopodobne, wówczas kończy się automatycznie umowa o pracę. Biuro pracy jest zobligowane zgłosić chorego pracownika do UWV (holenderski urząd pracy), który odpowiada za wypłacanie zasiłku chorobowego. Wysokość takowego jest ustalana na podstawie otrzymywanego wcześniej wynagrodzenia.
Z dniem 1 stycznia 2020 weszła w życie nowa ustawa (WAB), która dotyczy również umów na fazie A bez konieczności płacenia wynagrodzenia, w przypadku braku pracy. Jedną z nowych zasad jest fakt, iż osoby na umowach zwanych ”oproepovereenkomst” (bez gwarancji godzin) muszą być minimalnie 4 dni wcześniej poinformowane o zmianach, które w rezultacie prowadzą do braku pracy. Jeśli biuro pracy poinformuje pracownika zbyt późno, wówczas za utracone godziny, musi zapłacić biuro pracy.
Kwarantanna a wypłata.
Jeśli pracownik zostanie skierowany na kwarantanne przez odpowiednie instytucje holenderskie, wówczas otrzymuję wynagrodzenie tylko w przypadku gwarancji stałego wynagrodzenia. Takowej oczywiście nie ma na fazie A (z ”uitzendbeding”).
Pracownik z biura pracy odmawia przyjścia do pracy z powodu strachu przed wirusem.
Wówczas biuro pracy nie ma obowiązku wypłacenia wynagrodzenia, nawet jeśli pracownik ma zagwarantowane stałe wynagrodzenie.
W powyższym przypadku ponownie są w najgorszej sytuacji osoby na fazach A bez gwarancji stałego wynagrodzenia. Wówczas pracownik musi obowiązkowo wybrać swoje wolne godziny pracy.
Osoby z gwarancją godzin mają prawo do urlopu. O takowym pisaliśmy w poniższym artykule:
https://fachwork.eu/artykuly/koronawirus-a-moje-prawa-jako-pracownika/
Reasumując powyższy artykuł konkludujemy, iż osoby pracujące przez biuro pracy na fazie A mają najgorszą sytuację. Jednakże na chwilę obecną nie należy obawiać się o pracę, gdyż niektóre sektory, mimo kryzysu funkcjonują bardzo dobrze. Takim sektorem jest sektor spożywczy, w którym praca zawsze będzie.
Ponadto pracownik z biura pracy nie do końca pozostaje bez żadnych praw, gdyż zawsze ma prawo do zasiłku chorobowego i prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na poniższym linku:
https://fachwork.eu/artykuly/koronawirus-a-moje-prawa-jako-pracownika/
Wymieniajmy się informacjami!!
Dołącz do naszego forum:
https://fachwork.eu/logowanie/
Witam od kwietnia 2020 szukam zleceń w charakterze beton reperacje systemem Triflex,sika. Posiadam certyfikat Triflex. oraz doświadczenie wieloletnie także jako malarz,monter…intersują mnie…
https://fachwork.eu/ogloszenia/szukam-pracy-zzp-od-kwietnia-2020/
OCZEKIWANIA:
– min. 3-letnie doświadczenie w zawodzie
– min. komunikatywna znajomość j.niemieckiego lub holenderskiego
– prawo jazdy kat. B i własny samochód mile…
https://fachwork.eu/ogloszenia/szukam-dekarzy-na-plaskie-dachy/
Źródło: Media
Data: 23-03-2020.