Świadczenia podstawowe dla matki
Na terenie Niderlandów kobieta w ciąży ma prawo do urlopu zwanego’’ zwangerschapsverlof’’ , który może trwać od 4 do 6 tygodni przed datą urodzenia dziecka. Od momentu porodu przysługuję urlop zwany ‘’ bevallingsverlof’’, który może trwać do 10 tygodni. W zależności od długości trwania ‘’zwangerschapsverlof’’. W rezultacie kobieta w ciąży ma prawo do 16 tygodni urlopu macierzyńskiego. Czyli, dwa wyżej wymienione świadczenia nie mogą trwać dłużej niż 16 tygodni. Wyjątkiem jest ciąża mnoga, wówczas przysługuję maksymalnie 20 tygodni urlopu. Proces wystąpienia o świadczenia następuje w zależności od sytuacji wnioskodawczyni poprzez pracodawcę lub urząd pracy.
Oczywiście warunkiem otrzymania jakiekolwiek płatnego urlopu macierzyńskiego jest konieczność posiadania umowy o pracę lub zasiłku, lub prowadzenie działalności gospodarczej w momencie przejścia na świadczenia płatne.
Świadczenia dla partnera
Po narodzinach dziecka partner ma prawo do 1 płatnego tygodnia roboczego (geboorteverloof). Czyli jeśli pracuję 4 dni w tygodni, wówczas ma prawo do 4 dni płatnych na koszt pracodawcy. Takowy urlop należy wybrać do 4 tygodni od daty porodu.
Ponadto, z dniem 20 lipca 2020 Holandia wprowadziła dodatkowy urlop wychowawczy dla partnerów(aanvullend genboorteverloof). Jest to okres 5 tygodni roboczych na koszt urzędu pracy. Wówczas dana osoba otrzymuję 70 % ze swojego standardowego wynagrodzenia. Warunkiem otrzymania świadczeń jest wybranie urlopu w terminie do 6 miesięcy od daty urodzenia dziecka oraz wybranie 1 tygodnia urlopu z tytułu narodzin dziecka. Wniosek należy złożyć przez holenderski urząd pracy.
Bezpłatny urlop rodzicielski dla obydwojga rodziców (opiekunów)
Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego przysługuje zarówno kobiecie, jak i partnerowi 26 tygodni bezpłatnego urlopu wychowawczego do 8 roku życia dziecka, zwanego ‘’ouderschapsverlof’’. Takowy urlop może wybrać pracownik za porozumieniem z pracodawcą jednorazowo lub tez częściowo. Np. zmniejszając ilości dni pracy do 4 dni w tygodniu przez określony czas, tak aby uzyskać po zsumowaniu wolnych dni, 26 tygodni roboczych. Należy podkreśli, iż urlop ten jest bezpłatny, a pracodawca musi zawsze wyrazić zgodę na takowy.
Płatny urlop rodzicielski dla obydwojga rodziców(opiekunów)
Z dniem 2 sierpnia 2022 wchodzi w życie ustawa o dodatkowym 9 tygodniowym urlopie płatnym dla rodziców. Wyżej wspomniana ustawa została wprowadzona pod naciskiem UE. Rodzic, bądź opiekun dziecka będzie miał prawo do 9 tygodniowego, płatnego urlopu rodzicielskiego. Takowy urlop należy wykorzystać do roku czasu od momentu narodzin dziecka lub od momentu sprawowania opieki nad dzieckiem( w tym przypadku dziecko nie może być starsze niż 8 lat).
Warunkiem otrzymania powyższych świadczeń jest posiadanie umowy o prace w momencie wystąpienia z wnioskiem, który jest składany przez pracodawcę. Nowa ustawa będzie obejmować dzieci poniżej jednego roku życia, licząwszy od momentu wejścia w życie przepisów, czyli od 2 sierpnia 2022 lub okresie adopcji (opieki) do roku czasu od podanej daty.
Wysokość świadczeń to 70 % ze średniego wynagrodzenia otrzymywanego u danego pracodawcy. Do takowego urlopu ma prawo zarówno matka, jak i ojciec dziecka (adekwatnie każdy z opiekunów dziecka).
W przypadku ciąży mnogiej lub opieki (adopcji) więcej niż jednego dziecka, przysługuję prawo do 9 tygodni płatnego urlopu na każde dziecko. Wysokość świadczeń pozostaje taka sama jak w przypadku jednego dziecka, czyli 70 %.
Warto podkreślić, iż wykorzystanie urlopu płatnego jest możliwe, jeśli w momencie składania wniosku nie został całkowicie wykorzystany urlop bezpłatny
Data: 21-07-2022
Źródło: Media
ZLECENIA/PRACA/ OGŁOSZENIA
Rozliczenia firm/ osób prywatnych