Rozliczenia firm i osób prywatnych w Holandii e-rozliczenia POLACY za granicą dołącz do nas! Własna firma w Holandii dołącz do nas

INFO.PL

Niewykorzystane godziny urlopowe przepadają!!

Co to jest właściwie ‘’vakantiegeld’’ i ‘’vakantietoeslag’’?

Osoby pracujące na holenderskiej umowie o prace, będą miały do czynienia z powyżej wymienionymi terminologiami. A że pojęcia owe dotyczą naszych pieniędzy, warto więc zagłębić się w ich znaczenie.

 

Vakantiegeld- pieniądze wakacyjne.

Pracownik zatrudniony na obojętnie jakiego rodzaju umowie o pracę, czy jest to umowa stała, czy też zerowa, czy też przez biuro pośrednictwa pracy, nie ma to znaczenia, każdy buduję prawo do pieniędzy wakacyjnych. Jest to około 8% od stawki brutto. Oprocentowanie zmienia się minimalnie co roku, jednakże dla ułatwienia przyjmijmy globalny ośmioprocentowy dodatek wakacyjny.

Takowy dodatek może być wypłacany raz w roku, np. w maju. Oczywiście po znacznym uszczupleniu fiskalnym, czyli prawie na połowę dzielimy się naszym ‘’wakacyjnym’’ z holenderskim fiskusem. Ekwiwalent netto pojawia się na koncie pracownika.
Uwaga dodatek wakacyjny może być doliczany do stawki wynagrodzeniowej i wypłacany razem z regularnym wynagrodzeniem. Jest to zgodne z holenderskim prawem pracy. Sugerujemy sprawdzić specyfikację wynagrodzenia, z której powinno wynikać, czy ‘’wakacyjne’’ jest wypłacane, wraz z wynagrodzeniem, czy też kumuluję się i zbiera.

Oczywiście po zakończeniu umowy o pracy, zakładając, iz ‘’wakacyjne’’ nie było doliczane do stawki, pracodawca jest zobligowany do wypłaty nazbieranych środków.

Vakantieuren- dni urlopowe.

Atrakcyjność umowy o prace jest znaczna. Z jednej strony zobowiązuje pracownika do konieczności stawiania się w pracy, jednakże gwarantuję również wiele w zamian. I tak osoba zatrudniona na holenderskiej umowie o pracę, buduję około 10% godzin urlopowych z całości przepracowanych godzin pracy. Powyższe oprocentowanie jest globalne i ulega minimalnej zmianie każdego roku. Czyli pracujący w Holandii 40 godzin w tygodniu Pan Jan Kowalski, buduję 4 godziny urlopowe na tydzień.

Uwaga godziny urlopowe również mogą być doliczane do regularnego wynagrodzenie i z takowym wypłacane. A wówczas saldo skumulowanych godzin urlopowych jest zerowe i pracownik nie ma prawa do płatnego urlopu, gdyż godziny urlopowe zostały wypłacone i doliczone do regularnego wynagrodzenia.

Jeśli jednak ze specyfikacji wynagrodzenia wynika, iż saldo godzin urlopowych jest kumulowane, wówczas warto wiedzieć, iż rozróżniamy ustawowe dni wakacyjne i ponadustawowe dni wakacyjny.

Ustawowe dni wakacyjny- wettelijke vakantiedagen.

W zależności od rodzaju umowy, każdy pracujący 40 godzin w tygodniu pracownik, nabiera prawa do minimum 20 dni urlopu podstawowego w ciągu roku.

Uwaga:  niewykorzystane, podstawowe dni urlopowe przepadają po upływie 6 miesięcy po zakończeniu roku, w którym były budowane.

Ponadustawowe dni wakacyjne – bovenwettelijke vakantieuren.

Zasady budowania dodatkowych dni urlopowych są ujęte przeważnie w umowie o pracę. Jeśli pracownik ma nadgodziny, wówczas buduję dodatkowe godziny urlopwe.

Uwaga: niewykorzystane dodatkowe godziny urlopowe przepadają po upływie 5 lat, po zakończenie roku, w którym były budowane.

Uwaga: po zakończeniu umowy o pracę, zakładając, iż saldo godzin urlopowych nie zostało wybrane, pracodawca jest zobligowany takowe wypłacić w ekwiwalencie pieniężnym.

 

 

 

Masz ciekawe pytania lub tematy?

Dołącz do naszej grupy Polacy w Holandii:

 

https://fachwork.eu/rejestracja/

 

Treść artykułu: wszelkie prawa zastrzeżone

 

MF advies en bemiddeling

 

https://e-rozliczenia.nl/kontakt/

23-12-2019

Powrót

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zasubskrybuj

aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiałach na Fachwork

Prawo podatkowe dla osób fizycznych

Najnowsze ogłoszenia o pracę