Co kryję się pod pojęciem”rezydent”?
Zacznijmy od interpretacji pojęcia ”rezydent”- jest to osoba fizyczna, mająca miejsce zamieszkania w danym kraju lub osoba prawna, mająca siedzibę w danym kraju.
Czy jestem rezydentem podatkowym w Holandii?
Rezydent podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W konsekwencji jest zobligowany podać w zeznaniu podatkowym całość osiągniętych dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.
Rezydencję podatkową w Holandii określa artykuł 4 AWR oraz jurysprudencja.
Pierwszym krokiem do ustalenia rezydencji podatkowej jest interpretacja ”miejsca zamieszkania”. W tym celu należy przeanalizować m.in. poniższe aspekty:
-meldunek na terenie Holandii
-miejsce pracy
-miejsce pobytu podatnika
-miejsce pobytu rodziny podatnika
-posiadania kont
-członkostwo w klubach sportowych
-abonamenty etc.
Powyższe czynniki jako całość, wskazują centrum interesów osobistych lub gospodarczych. Jeśli z analizy uzyskamy odpowiedz, iż Holandia jest ośrodkiem interesów życiowych, wówczas podatnik jest rezydentem podatkowym w Holandii. W rezultacie podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Czyli, jest zobligowany do wykazania całości dochodów na terenie Holandii.
Jak mogę uzyskać certyfikat rezydencji podatkowej na terenie Holandii?
W celu uzyskania certyfikatu rezydencji podatkowej na terenie Holandii należy złożyć odpowiedni wniosek do urzędu skarbowego.
Wniosek jest wydawany na prośbę podatnika w terminie do 6 tygodni, w zależności od natężenia pracy w holenderskim fiskusie.
W jakim celu potrzebuję certyfikat rezydencji podatkowej?
Certyfikat rezydencji podatkowej może być konieczny np. osobom fizycznym, które mieszkają w Holandii, do zwolnienia z konieczności składania zeznań podatkowych na terenie Polski.
Ponadto certyfikat podatkowy jest niezbędny do skorzystania z ulgowych zasad opodatkowania, które wynikają z umów międzynarodowych.
Data: 11-08-2020
Źródło: Media
https://fachwork.eu/logowanie/