Rozliczenia firm i osób prywatnych w Holandii e-rozliczenia POLACY za granicą dołącz do nas! Własna firma w Holandii dołącz do nas

INFO.PL

Co oznacza rezydencja podatkowa w Holandii?

 

Co kryję się pod pojęciem”rezydent”?

Zacznijmy od interpretacji pojęcia ”rezydent”- jest to osoba fizyczna, mająca miejsce zamieszkania w danym kraju lub osoba prawna, mająca siedzibę w danym kraju.

Czy jestem rezydentem podatkowym w Holandii?

Rezydent podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W konsekwencji jest zobligowany podać w zeznaniu podatkowym całość osiągniętych dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Rezydencję podatkową w Holandii określa artykuł 4 AWR oraz jurysprudencja.
Pierwszym krokiem do ustalenia rezydencji podatkowej jest interpretacja ”miejsca zamieszkania”. W tym celu należy przeanalizować m.in. poniższe aspekty:
-meldunek na terenie Holandii
-miejsce pracy
-miejsce pobytu podatnika
-miejsce pobytu rodziny podatnika
-posiadania kont
-członkostwo w klubach sportowych
-abonamenty etc.

Powyższe czynniki jako całość, wskazują centrum interesów osobistych lub gospodarczych. Jeśli z analizy uzyskamy odpowiedz, iż Holandia jest ośrodkiem interesów życiowych, wówczas podatnik jest rezydentem podatkowym w Holandii. W rezultacie podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Czyli, jest zobligowany do wykazania całości dochodów na terenie Holandii.

Jak mogę uzyskać certyfikat rezydencji podatkowej na terenie Holandii?

W celu uzyskania certyfikatu rezydencji podatkowej na terenie Holandii należy złożyć odpowiedni wniosek do urzędu skarbowego.
Wniosek jest wydawany na prośbę podatnika w terminie do 6 tygodni, w zależności od natężenia pracy w holenderskim fiskusie.

W jakim celu potrzebuję certyfikat rezydencji podatkowej?

Certyfikat rezydencji podatkowej może być konieczny np. osobom fizycznym, które mieszkają w Holandii, do zwolnienia z konieczności składania zeznań podatkowych na terenie Polski.

Ponadto certyfikat podatkowy jest niezbędny do skorzystania z ulgowych zasad opodatkowania, które wynikają z umów międzynarodowych.

Data: 11-08-2020
Źródło: Media

 

 

https://fachwork.eu/logowanie/

 

 

https://e-rozliczenia.nl/

 

 

Powrót

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zasubskrybuj

aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiałach na Fachwork

Prawo podatkowe dla osób fizycznych

Najnowsze ogłoszenia o pracę