Rozliczenia firm i osób prywatnych w Holandii e-rozliczenia POLACY za granicą dołącz do nas! Własna firma w Holandii dołącz do nas

INFO.PL

Mity i fakty. Rozłąkowe z dzieckiem, czy ulga podatkowa na dziecko ?

 

 

Składając zeznanie podatkowe na terenie Holandii, podatnik może liczyć na pewne ulgi . Jedną z takowych jest ulga na dziecko (inkomensafhankelijke combinatiekorting). Dość często interpretacja pewnych terminologii może nas zaskakiwać. Wiec porzućmy mity i przejdzmy do faktów. Nie ma czegoś takiego jak ”rozłąkowe z dzieckiem”. Spełniając wymagane warunki, podatnik w  Holandii, może liczyć na ulgę na dziecko.

 

Warunki otrzymania ulgi na dziecko przedstawione w artykule 8.14 a Wet IB ’01 .

Poniżej przedstawiamy kumulatywne warunki na rok 2019 , jakie należy spełniać, aby kwalifikować się na ulgę na dziecko, która jest niezależna od ilości naszych pociech:

-dziecko urodzone jest po 31-12-2006 (tzn. iż z dniem 1 stycznia 2019 dziecko nie może mieć skończone 12 lat );

-dziecko było w roku 2019 , minimalnie 6 miesięcy zameldowane pod jednym adresem z podatnikiem,wnioskującym o ulgę ;

-podatnik (lub partner fiskalny podatnika ) osiągnął dochód z pracy powyżej 4993 e , w skali rocznej(czyli osoba mająca tylko dochód np. z  zasiłku dla bezrobotynych nie kwalifikuję się na ulgę );

-w przypadku przedsiębiorców jest wymagane posiadanie prawa do ulgi zwanej ”zelfstandigenaftrek”;

-w partnerstwie fiskalnym ulga jest naliczana na osobę ,która ma niższe dochody brutto, ale jednocześnie spełnia wcześniej wymieniony warunek ,o dochodach np. z pracy ,powyżej 4993 euro.

 

Ile wynosi ulga na dziecko w roku 2019  ?

Jeśli powyższe warunki zostały spełnione, wówczas ulga podatkowa na dziecko wynosi minimalnie 11,45 % z uzyskanych dochodów brutto , z maksimum 2835 euro. Dla przykładu nasz Pan Kowalski osiągnął dochód ( z pracy ) 35 .000 euro z Holandii. Natomiast Pani Kowalska osiągnęła 32 .000 euro z pracy w Holandii. Pociecha Państwa Kowalski(mały Tymon ) właśnie skończył lat 9 . Ulga zostaje naliczona na partnera z niższymi dochodami(czyli Panią Kowalską ) i wyniesie 2835 e .

 

Jak należy wystąpić o ulgę podatkową na dziecko ?

Z naszego powyższego przykładu, Pan Kowalski i Pani Kowalska muszą złożyć zeznanie podatkowe za rok 2019, aby móc cieszyć się ulgą podatkową na Tymona. Takowę można złożyć po zakończeniu roku rozliczeniowego i otrzymaniu tzw. ”jaaropgave” .

Szybszym sposobem jest złożenie prośby o wcześniejsze wypłacenie ulgi jeszcze w roku 2019. Oczywiście pod warunkiem, iż Państwo Kowalscy są pewni ,iż wszystkie warunki spełniają. Jeśli okaże się ,iż jednak NIE wszystkie warunki były spełnione, wówczas nadpłacone kwoty będą zobligowani zwrócić, z naliczonymi odsetkami. Warto podkreśłić, iż ulga wypłacana za rok 2019 , w ciągu trwania roku 2019 ,jest wypłacana w miesięcznych przelewach. Czyli , Pani Kowalska skłądając wniosek szybciej , otrzymywałaby 2835/12=235,25 miesięcznie. Otrzymana kwota zostałaby odjęta z definitywnego rozliczenia rocznego, które Państwo Kowalscy złożyliby w roku 2020.

Więcej ciekawostek z Holandii … Dołącz do naszej grupy klikając na poniższy link :

https://fachwork.eu/logowanie/

 

Treść artykułu : wszelkie prawa zastrzeżone

 

MF advies en bemiddeling

https://e-rozliczenia.nl/kontakt/

 

 

 

 

 

 

Powrót

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zasubskrybuj

aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiałach na Fachwork

Prawo podatkowe dla osób fizycznych

Najnowsze ogłoszenia o pracę