Rozliczenia firm i osób prywatnych w Holandii e-rozliczenia POLACY za granicą dołącz do nas! Własna firma w Holandii dołącz do nas

INFO.PL

Odprawa pieniężna dla każdego pracownika od 1 stycznia 2020.

Odprawa pieniężna dla każdego pracownika od 1 stycznia 2020.

Z dniem 1 stycznia 2020 wchodzi w życie nowa ustawa, dotycząca odpraw pieniężnych. Być może holenderski odpowiednik odpraw pieniężnych  jest bardziej znany pod nazwą- ”transitievergoeding”.

 

Zasady obowiązujące do końca roku 2019.

Do 31 grudnia 2019 obowiązują jeszcze ”stare zasady”. Mówiące, iż pracownik ma prawo do finansowego zadośćuczynienia, jeśli po 24 miesiącach pracy zostaje zwolniony lub nie otrzyma nowej umowy o pracę. Wówczas przysługuje pracownikowi 1/3-miesięcznego wynagrodzenia brutto,  za każdy przepracowany rok. W przypadku osób zatrudnionych dłużej niż 10 lat naliczana jest 1/2-miesięcznego wynagrodzenia brutto, za każdy rok pracy. W obydwu przypadkach maksimum odprawy pieniężnej wynosi 81. 000 euro (w 2019 ) lub w przypadku wyższego wynagrodzenia rocznego pracownika (niż podane maksimum), odpowiednik otrzymywanego, rocznego wynagrodzenia brutto.

Zasady od 1 stycznia 2020 .

Nowa ustawa znacznie wpłynie na obecny rynek pracy. Odprawa pieniężna, w przypadku zwolnienia lub niezaproponowania nowej umowy o pracę, będzie przysługiwać KAŻDEMU pracownikowi.  Niezależnie od długości trwania umowy o pracę. Dla przykładu: pracownik zwolniony przez biuro pracy po dwóch tygodniach, od momentu zawarcia umowy o pracę, będzie miał prawo do odprawy pieniężnej.  

 

Wysokość ”transitievergoeding” od 1 stycznia 2020.

Zasady naliczania wysokości odprawy pieniężnej ulegną zmianie od przyszłego roku. Niezależnie od długości trwania umowy o pracę, wyliczenia będą dla wszystkich takie same. Nie będzie rozróżnienia w wyliczeniach, dla pracowników którzy są zatrudnieni, dłużej niż 10 lat. Każdej osobie ,która zostanie zwolniona lub której, umowa nie zostanie przedłużona, będzie przysługiwać odprawa pieniężna , w wysokości  1/3-miesięcznego wynagrodzenia brutto za każdy rok pracy. W przypadku zatrudnienia poniżej 12 miesięcy, odprawa będzie naliczana proporcjonalnie do przepracowanego okresu.

Omówmy powyższe, na przykładzie Pana Kowalskiego, który po 4 miesiącach ciężkiej pracy w Holandii ,  został brutalnie zwolniony. Pan Kowalski zarabiał 3000 euro brutto miesięcznie.

Wzór na wyliczenie odprawy: wynagrodzenie brutto (otrzymane w czasie trwania całej umowy) / wynagrodzenie brutto na miesiąc)  X (1/3 wynagrodzenia miesięcznego brutto / 12 ).

Formuła wydaję się na pierwszy rzut oka skomplikowana. Jednakże dość łatwo da się zastosować w praktyce.  Nasz Pan Kowalski może liczyć na następującą odprawę:

(4×3000/3000)x(1/3×3000/12)=333,33

Hipotetycznie zakładając ,iż nasz Pan Kowalski miał mniej szczęścia i został zwolniony po 4 dniach, w czasie których zarobił 300 e brutto. Wówczas otrzyma następującą odprawę:

( 300/300)x(1/3×300/12)=8,33 euro.

Konkludując, można skonstatować ,iż zmiany od 1 stycznia 2020 będą korzystne dla pracowników, mniej dla pracodawców…..Chociaż ,osoby zatrudnione powyżej 10 lat ,według nowej ustawy, otrzymają znacznie mniej …..

 

 

Nie przegap żadnych ważnych zmian dla Polaków w Holandii  …

 Dołącz do naszej grupy, klikając na poniższy link :

https://fachwork.eu/logowanie/

 

Treść artykułu: wszelkie prawa zastrzeżone

 

MF advies en bemiddeling

https://e-rozliczenia.nl/kontakt/

 

 

 

 

 

Powrót

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zasubskrybuj

aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiałach na Fachwork

Prawo podatkowe dla osób fizycznych

Najnowsze ogłoszenia o pracę