Rozliczenia firm i osób prywatnych w Holandii e-rozliczenia POLACY za granicą dołącz do nas! Własna firma w Holandii dołącz do nas

INFO.PL

Zasiłek dla bezrobotnych na terenie Holandii.

Czy mam prawo do zasiłku dla bezrobotnych ?

 

W celu uzyskania zasiłku dla bezrobotnych należy spełniać poniższe warunki:

-zatrudnienie na umowę o prace,  gdzie pracodawca odprowadza składki na WW -uitkering

-utrata godzin pracy w stopniu minimalnym 5 godzin lub powyżej

-dyspozycyjność do podjęcia pracy

-w ciągu ostatnich 36 tygodni (licząc wstecz od ostatniego dnia pracy) należy przepracować 26 tygodni

-prawo do zasiłku nie przysługuje, jeśli pracownik zwolnił się sam

-w wielu przypadkach umowa za porozumieniem stron, gwarantuje prawo zasiłkowe (oczywiście zakładając , iz spełnione są pozostałe warunki).

 

Jak wystąpić o zasiłek ?

Osoby zameldowane mają możliwość złożenia wniosku poprzez Digid.

Informacje na temat Digid ‘u znajdą Państwo na poniższym linku.

https://fachwork.eu/artykuly/co-to-jest-digid/

Natomiast za pomocą poniższego linku mogą Państwo złożyć wniosek o zasiłek:

https://www.werk.nl/werkzoekenden/uitkering-aanvragen/ww/

 

Osoby,  które nie są zameldowane, a przebywają na terenie Holandii, mogą złożyc wniosek poprzez rejestrację w najbliższym urzędzie pracy od miejsca pobytu.

 

Jak wygląda proces wystąpienia o zasiłek ?

 

Rejestracji należy dokonać do 7 dni od ostatniego dnia pracy.  Od pierwszego dnia bezrobocia  należy reagować i szukać pracy. Niezależnie od faktu, iż wnioskodawca nie otrzymał jeszcze decyzji. Na takową może  oczekiwać  nawet do 4 tygodni . W tym okresie należy pozostawać dyspozycyjnym do pracy,  odpowiadać na wszelakie listy i ewentualnie telefony  z UWV(czyli  holenderski urząd pracy, wypłacający zasiłki).  

Uwaga, w związku z zaostrzonymi kontrolami, w wielu przypadkach należy przedstawić pismo od pracodawcy, które poświadcza zwolnienie lub nieprzedłużenie umowy o pracę.

 

 

Ile wynosi zasiłek?

Wysokość wypłacanych świadczeń jest ściśle uzależniona od personalnej sytuacji wnioskodawcy. Analizowany jest dochód brutto z ostatnich 12 miesięcy, naliczanych wstecz od ostatniego dnia pracy.Z powyższej kwoty UWV nalicza 75% procent przez pierwsze dwa miesiąc, a następnie 70 %. Z uzyskanego wyniku odejmuję się podatek oraz inne składki, wraz z wakacyjnym  i uzyskujemy uszczuploną kwotę netto.

 

Na jak długo mogę otrzymać zasiłek ?

Długość zasiłku uzależniona jest od  ilości lat pracy. W pierwszej instancji analizowane jest prawo do podstawowego zasiłku trzech miesięcy. Jeśli wnioskodawca przepracował w ciągu ostatnich 36 tygodni  26 tygodni i oczywiście spełnia wszystkie wcześniej wymienione warunki, wówczas nabiera prawa do 3 miesięcy zasiłku.

Następnie analizowane są ostatnie 5 lat. Jeśli w ciągu ostatnich 5 lat, wnioskodawca przepracował 4 lata,z minimum 208 składkowych godzin pracy na rok ,wówczas ma prawo do wydłużonego zasiłku. Od 1 kwietnia 2019 maksymalna długość zasiłku wynosi 2 lata. Dla przykładu Pan Kowalski ma przepracowane 7 lat, co oznacza, iz otrzyma zasiłek na 7 miesięcy.

 

Czy lata pracy z Polski liczą się do długości zasiłku?

Tak, lata pracy z Polski wliczają  się do długości zasiłku. W wielu przypadkach holenderski urząd pracy posiada informację na temat lat pracy poza Holandią. Jednakże nie we wszystkich. W związku z powyższym warto zaznaczyć w składanym wniosku o zasiłek okres pracy poza Holandią. Następnie wnioskodawca otrzyma pismo z prośbą o udokumentowanie lat pracy poprzez wysłanie świadectwa pracy, umów o prace lub formularza E 301.

 

Czy mogę przenieść zasiłek do Polski ?

Tak, jest możliwość przeniesienia zasiłku po uzyskaniu wcześniejszej pisemnej zgody ze strony holenderskiego urzędu pracy. Warunkiem przeniesienia zasiłku do Polski jest brak zatrudnienia w momencie składania prośby.  Ponadto należy przebywać minimalnie 4 tygodnie od pierwszego dnia bezrobocia na terenie Holandii. Transferu zasiłku można dokonać po upływie powyższych 4 tygodni.

 

 

Jakie zasady obowiązują osobę pobierającą zasiłek ?

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady obowiązujące w czasie pobierania świadczeń:

– konieczność przebywania na terenie Holandii pod podanym adresem w UWV

-udokumentowane reakcje o prace , minimalnie jedna reakcja w tygodniu

-podawanie wszelkich zmian na czas (np. urlopu, faktu podjęcia pracy, wszelakich wyjazdów poza Holandię, dodatkowych źródeł  dochodów etc.)

-odpowiadanie na czas na wszelakie listy oraz telefony z UWV

– stawianie się na wezwania w siedzibie UWV

-wypełnianie każdego pierwszego dnia miesiąca oświadczenie o dochodach (również w przypadku braku dochodów należy wypełnić oświadczenie).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zasubskrybuj

aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiałach na Fachwork

Prawo podatkowe dla osób fizycznych

Najnowsze ogłoszenia o pracę