Rozliczenia firm i osób prywatnych w Holandii e-rozliczenia POLACY za granicą dołącz do nas! Własna firma w Holandii dołącz do nas

INFO.PL

Własna działalność w Holandii, a ilość zleceniodawców

 

Na terenie Holandii mając własną działalność należy pamiętać, iż fiskus może w pewnych przypadkach podważyć umowę o zlecenie pomiędzy zleceniobiorcą a zleceniodawcą.
Fiskus kontrolując relację pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą zwraca uwagę na trzy poniższe kwestie:
1. Czy zleceniodawca ma prawo wydawać wskazówki i instrukcję zleceniobiorcy w zakresie wykonywanej pracy ? Czy zleceniobiorca jest jednostka samodzielnie decydującą o wykonywanej pracy ?
2. Rodzaj pracy. Czy taka sama praca w danej firmie jest wykonywana przez osoby będące na umowie o pracę?
3. Wynagrodzenie i jego wysokość.

Jeśli zleceniobiorca jest pod każdym względem zależny od zleceniodawcy, który decyduje jak, gdzie, kiedy i w jaki sposób zostanie wykonany projekt, wówczas fiskus może umowę o zlecenie przekwalifikować jako umowę o pracę. Natomiast wypłacone wynagrodzenie będzie po prostu wypłatą, od której należy odprowadzić podatek od wynagrodzeń. Oczywiście wraz z pozostałymi zobowiązaniami, jakie ma pracodawca w danym sektorze. Jeśli umowa pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą trwa od kilku lat, wówczas przekwalifikowanie takowej przez fiskus wiąże się z ogromnym ryzykiem finansowym. W przypadku gdy inspektor stwierdzi, iż umowa o zlecenie została zawarta w celu ominięcia umowy o pracę, wówczas zostanie nałożona dodatkowa kara pieniężną. Rodzaj takich konstrukcji próbuje zwalczyć holenderski fiskus.
Powstała specjalna strona, gdzie można sprawdzić, czy umowa zawarta pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą nie kwalifikuję się fiskalne jako umowa o pracę. Urząd holenderski kontroluje zawartą umowę i wydaje ewentualnie gwarancje, że obydwie strony ”nie kwalifikują ” się na umowę o pracę. Oczywiście pod warunkiem, iż zlecenie będzie wykonywane zgodnie z postanowieniami zawartej wcześniej umowy.
Poniżej link do strony Belastingdienst, gdzie znajduje się wiele informacji na temat kwalifikacji umów:

https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/nl/modelovereenkomsten/

modelovereenkomsten

Jak uniknąć problemów ze skarbówką w zakresie kwalifikacji umów?

Najprostszym sposobem jest bycie przedsiębiorcą w pełnym słowa tego znaczeniu. Budowanie wielu relacji biznesowych. Praca dla różnych zleceniodawców. Niezależne wykonywanie projektów.

Czy holenderski urząd skarbowy nakłada kary za nieprawidłowe zastosowanie rodzaju umowy?

Obecnie fiskus nakłada kary tylko wyłącznie w przypadku ewidentnej konstrukcji omijania umowy o pracę. Pozostałe przypadki nie kwalifikują się na kary do października 2021. Wówczas rząd holenderski ma stworzyć podstawy prawne rozdzielające umowę zlecenie od umowy o pracę. A tym samym zarazem pozbyć się wielu konfliktów prawnych w tym zakresie. 

Data: 21-11-2020

Źródło: Media 

https://e-rozliczenia.nl

https://fachwork.eu/rejestracja/

 

Powrót

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zasubskrybuj

aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiałach na Fachwork

Własna firma w Holandii

Najnowsze ogłoszenia o pracę