Rozliczenia firm i osób prywatnych w Holandii e-rozliczenia POLACY za granicą dołącz do nas! Własna firma w Holandii dołącz do nas

INFO.PL

Czy nowo utworzony rząd w Holandii będzie miał znaczny wpływ na życie Polaków w Holandii ?

W niniejszym artykule pragniemy nawiązać do faktu,  w jakim stopniu nowo utworzony rząd w Holandii wpłynie na życie wielu tysięcy Polaków, przebywających na stałe lub tymczasowo na terenie tego kraju.

Zacznijmy od przybliżenia pewnych faktów politycznych. Mianowicie rząd premiera Marka Rutte podał się do dymisji. Najogólniej ujmując, powodem dymisji było rosnące niezadowolenie społeczeństwa z prowadzonej polityki. Głównie w obszarze sektora migracji spoza unii, czyli napływu azylantów do Holandii.

 Następstwem dymisji były  wybory parlamentarne, które  wygrała kontrowersyjna partia- PVV pod przewodnictwem Wilders Geert. Ekstremalny program Wildersa nastawiony m.in. przeciwko emigrantom, azylantom i Unii Europejskiej , powodował niechęć współpracy pozostałych partii. Niestety owa współpraca była konieczna, aby osiągnąć większość w parlamencie i uczestniczyć w podejmowaniu decyzji. Drogą wielu kompromisów, cztery partie (( PVV, VVD,NSC oraz BBB), po wielu miesiącach negocjacji utworzyły,  rządzącą koalicję  w Holandii.   Stworzenie koalicji było niebywałym wyzwaniem, zważywszy na kontrowersyjny program lidera zwycięskiej partii.

Program jest w chwili obecnej zarysem działań i jak wiadomo z praktyki wiele kwestii może ulec jeszcze zmianie. 

Poniżej przedstawiamy  Państwu planowane reformy ,  które mogą w większym lub mniejszym stopniu  dotyczyć nas,  Polaków przebywających na terenie Holandii:

-zmniejszenie napływu azylantów drogą nowych ustaw; Holandia jako niewielki kraj nie jest w stanie przyjmować nieograniczonej ilości nowych azylantów; owy napływ należy zmniejszyć lub zatrzymać; w  rezultacie przyczyni się to również do ogromnych oszczędności , gdyż utrzymanie azylantów jest bardzo kosztowne; więc tutaj zwraca się uwagą na  korzyści wynikające z nowych postanowień nowo utworzonego rządu; więcej środków na inne sektory, większe bezpieczeństwo obywateli etc. 

 

-jednakże nowy rząd dąży nie tylko do zmniejszenia napływu obcokrajowców w postaci azylantów, również napływ siły roboczej z Unii Europejskiej zostanie zmniejszony i będzie podlegał weryfikacji; oczywiście Holandia jest świadoma, iż zagraniczna siła robocza jest niezbędnym elementem dobrze prosperującej ekonomii, stąd nowe postulaty, aby osoby napływające z UE były poddawane kontroli pod względem np. karalności , co zmniejszy napływ do Holandii osób mających problemy z literą prawa, a tym samym zwiększy komfort i bezpieczeństwo obywateli holenderskich; większe wymogi administracyjne dla biur pośrednictwa pracy mają przeciwdziałać wyzyskowi osób napływających; konieczność zapewnienia dobrych warunków mieszkalnych dla obcokrajowców; konieczność zapewnienia odpowiedniego wynagrodzenia; zwiększenie odpowiedzialności biur pracy za dopuszczanie się wszelakich naruszeń przez zwerbowanych pracowników  w miejscu zamieszkania/ pobytu na terenie Holandii; wprowadzenie nowych certyfikatów i zabezpieczeń gwarancyjnych dla biur pracy; to wszystko ma doprowadzić do napływu osób, które ze względu na swoje umiejętności będą pożądane przez holenderki rynek pracy, kreując tym samym dobre warunki socjalne, mieszkalne i zarobkowe;  pracodawcy mogą być przy długoterminowym pobycie pracownika na terenie Holandii  zobowiązani do zorganizowania lekcji nauki języka niderlandzkiego;

 

-Holandia zastrzega sobie prawo do wniesienia postulatu do UE  o zmniejszenie ilości obcokrajowców w przypadku poszerzenia unii; jest to sprzeczne z głównymi postanowieniami unii mówiącymi o swobodnym przepływie ludzi, więc  w tym przypadku  dochodziłoby do naruszenia podstawowych elementów polityki unijnej;

 

-również migracja studencka ma być ograniczona, poprzez weryfikację osób tylko niezbędnych dla ekonomii holenderskiej .

 

Inne punkty programu, które mogą spotkać się z krytyką społeczeństwa,  dotyczą m.in:

 

– cofnięcie kolejnej,  planowanej podwyżki  w wysokości 1,2 %  wynagrodzenia minimalnego;

-wprowadzenie stawki  BTW (odpowiednik VAT) 21 % za noclegi w hotelach, kurortach etc.   ( z wyjątkiem ośrodków turystycznych tj. kemping), obecna stawka BTW wynosi 9 %, więc wakacje będą o 12 % droższe …..

-zmniejszenia prawa do zasiłku dla bezrobotnych, z obecnych maksymalnych dwóch lat na 18 miesięcy;

-Definitywnie zniesienie korzystnego programu dla małych posiadaczy paneli słonecznych od 2027;

– oszczędności w sektorze medycznym i edukacyjnym;

– zmniejszenie ilości urzędników i zastopowanie wzrostu ich wynagrodzeń;

– zmniejszenie dofinansowań w różnych sektorach (np. klimatycznym).

 

 

Punkty bardziej pozytywny to m.in.:

 

-zmniejszenie podatku dla klasy średniej poprzez wprowadzenie trzeciego przedziału podatkowego;

-zwiększenie dofinansowań domów;

-zwiększenie dofinansowań opieki przed i poszkolnej

-cofnięcie zwiększenia podatku dla przedsiębiorców w postaci MKB -vrijstelling .

 

 

Badz na bieżąco

Dołącz do nas……………

 

https://fachwork.eu/rejestracja/

 

Subskrybuj nasz kanal

https://www.youtube.com/watch?v=qrBGFhBzEgQ&t=215s

 

ROZLICZENIE FIRM I OSÓB PRYWTANYCH W HOLANDII 

 

 

http://WWW.E-ROZLICZENIA.NL

Poszukujemy spawaczy na własnej działalności do pracy w Holandii

https://fachwork.eu/ogloszenia/poszukujemy-spawaczy-na-wlasnej-dzialalnosci-do-pracy-w-holandii/

 

Źródło: media
17-05-2024
Powrót
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zasubskrybuj

aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiałach na Fachwork

Wiadomości

Najnowsze ogłoszenia o pracę